خانه / Short Stories / داستان کوتاه : ماهی نورافشان اثر ایتالو کالوینو

داستان کوتاه : ماهی نورافشان اثر ایتالو کالوینو

Italo Calvino-1

 ماهی نورافشان

 

پیرمرد مهربونی بود که پسرانش مرده بودند و نمی‌دونست که اون و زن پیر و مریض احوالش چه‌طور باید روزگار بگذرونند . هر روز می‌رفت جنگل و هیزم تهیه می‌کرد و دسته‌ی هیزم‌هارو می‌فروخت تا نون بخره، وگرنه گرسنه می‌موندند . یه روز که ناله‌کنان به جنگل می‌رفت، به مرد ریش‌بلندی برخورد که بهش گفت : ” از رنج‌های تو آگاهم و می‌خوام کمکت کنم . اینم یه کیف با صد سکه ” پیرمرد کیفو گرفت و از حال رفت . وقتی به حال اومد که مرد ناپدید شده بود . پیرمرد برگشت خونه، بی‌اونکه چیزی به زنش بگه، صد سکه‌رو زیر یه کُپه پِهن قایم کرد : ” اگه اونارو بهش بدم، زود قالشو می‌کنه ” و فردا مثل روز پیش بازم به جنگل رفت .
شبِ بعد، سفره‌رو رنگین دید . دلواپس شد و پرسید : ” این همه چیزو چه‌طور خریدی؟ ”
زنش گفت : ” پهن‌ها رو فروختم ”
“؟ ای فلک‌زده! اونجا صد سکه قایم کرده بودم! ”
فردای اون روز پیرمرد بیشتر از بیش، آه‌ کشان در جنگل می‌رفت که باز به همان مرد ریش‌بلند برخورد . مرد گفت : ” از بداقبالی تو آگاهم . شکیبا باش! این هم صد سکه‌ی دیگر! ”
پیرمرد این بار اونارو زیر یه کُپه خاکستر قایم کرد . زنش روز بعد خاکسترها رو فروخت و سفره‌ای ترتیب داد . وقتی پیرمرد به خونه برگشت و موضوعو فهمید، حتی یه لقمه هم نخورد و ناله‌کنان به رختخواب رفت .
فردای اون روز در جنگل گریه می‌کرد که اون مرد برگشت : ”  این بار، دیگه بهت پول نمی‌دم . این بیست و چهار تا قورباغه‌رو بگیر و بفروش و با پولشون یه ماهی بخر! بزرگ‌ترین ماهی‌ای که می‌تونی بخری! ”
پیرمرد قورباغه‌ها‌رو فروخت و یه ماهی خرید . شب متوجه شد که می‌درخشه . چنان نوری می‌تابوند که همه‌ی اطراف‌ رو روشن کرده بود و درست مثل یه فانوس می‌درخشید . شب، اونو بیرون پنجره آویزون کرد تا تو خنکا باشه . شبی تاریک و توفانی بود . ماهی‌گیرهایی که وسط دریا بودند، بین امواج، راه برگشت رو پیدا نمی‌کردند . تو اون پنجره نور رو دیدند و به سمت نور، پارو زدند و نجات پیدا کردند و به ماهی‌گیر نصفی از صیدشونو دادند و با اون عهد کردند که اگه اون ماهی رو هر شب به پنجره آویزون کنه، صید اون شبو باهاش نصف می‌کنن .
و همین کارو کردند و اون پیرمرد مهربون از فقر نجات پیدا کرد .

 

ایتالو کالوینو

Italo Calvino

مترجم : محسن ابراهیم

 

Italo Calvino-2

 

Telegram Channel

درباره ی Mohammad Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.