خانه / Science / Medical / والدینی که فرزندانشان را بیمار می کنند

والدینی که فرزندانشان را بیمار می کنند

Sad-boy-with-arms-folded

 

والدینی که فرزندانشان را بیمار می کنند

*

والدینی که به فرزندان خود وابستگی افراطی دارند بذر مشکلاتی مانند هیپوکندریاکال ( خود بیمارانگاری) و مازوخیستیک ( خود آزاردهی )را در فرزندان شان میکارند . آنها با تزریق نگرانی های شدید در ذهن فرزندشان او را به خود وابسته میکنند . در واقع آنها به نوعی بال و پر فرزند خود را میچینند تا فرزندشان برای همیشه زمینگیر شود و هوس پریدن از لانه به سرش نزند ! آنقدر در مورد خواب او از وی سئوال میکنند که او به خواب خود وسواس پیدا میکند ، آنقدر از اجابت مزاج او میپرسند که او به شمارش دفعات دفع خود میپردازد و سخت نگران میشود که نکند دچار بیماری گوارشی شده باشد ، آنقدر او را از عوارض سرماخوردگی می ترسانند که او با اولین نشانه‌های یک سرماخوردگی خفیف به‌شدت احساس ناتوانی میکند ! آنگاه همین والدین بیماری زا از ضعف و ناتوانی فرزند خود مینالند و شکوه میکنند که فرزندشان قادر به مراقبت از خود نیست و آنها ناچارند بار پرستاری از او را به دوش بکشند !

پسرانی که مادر وابسته ساز دارند در هر چه بوی جدایی از مادر را بدهد دچار تردید و دودلی میشوند . در واقع هنوز « بند ناف» آنها بریده نشده است ! این‌چنین مردانی در ازدواج دچار تردید حیرت آوری هستند ، افراد متعددی را برای ازدواج مورد بررسی قرار میدهند و با وجود ارزیابی های مکرر ، مشورت های متعدد و دوران آشنایی طولانی نمیتوانند به راحتی برای ازدواج تصمیم بگیرند . در نهایت در صورتی که تصمیم به ازدواج بگیرند یکی از این سناریوها پیش میآید :

1 – پس از ازدواج مکررا به آغوزش مادر میروند واز بدرفتاری همسرشان به او شکایت میکنند . مادر پسرش را نوازش میکند و از « بدشانسی » پسر مظلومش غصه دار میگردد . بسته به میزان تحمل عروس خانم یا این فرآیند بصورت مزمن ادامه مییابد و یا این ازدواج منجر به طلاق میگردد .

2 – این مردان با زنی که از آنها بسیار مقتدرتر و موفق تر است و گهگاه چند سالی هم از آنها بزرگتر است ازدواج میکنند . در واقع آنها به جای استقلال از مادر ، مادر جدیدی پیدا میکنند . معمولا در این رابطه آنها مردانی مظلوم و سر به زیر هستند که به هر شکلی از همسرشان طلب مهر و نوازش میکنند و در روابط جنسی نیز اغلب دچارناتوانی و ضعف هستند .

3 – این مردان با زنی از طبقه اجتماعی بسیار پایین تر و شرایط هوشی ، تحصیلی و اقتصادی نازل ازدواج میکنند و در واقع برای مادرشان کلفت میگیرند . مادر و پسر به رابطه غیرعادی و در هم تنیده خود ادامه میدهند و کلفت خانه کارهای پیش پا افتاده‌ای را به عهده میگیرد .

یکی از بدترین شکل وابستگی مادر به فرزند را در حالتی میبینیم که مادر ، فرزند خود را دچار روان پریشی میکند ! « گیگوری بیستون » سالها قبل « مادران اسکیزوفرنوژنیک » را شرح داده است مادرانی که با نحوه ارتباط دوگانه خود ، فرزندشان را دچار یک احساس دوگانگی شدید میکنند ( Ambivalance ) ) به گونه‌ای که در مورد بدیهی ترین مسائل نیز دچار تردید ، دودلی ، ترس و سردرگمی است . چنین فردی با وجود داشتن مغزی سالم دچار علائم سایکوز ( Psychosis ) میگردد و تا پایان عمر وابسته به مادر و تحت درمان با آنتی سایکوتیک ها و بستری مکرر در بیمارستان روانپزشکی قرار میگیرد .

دکتر محمدرضا سرگلزایی

Telegram Channel

درباره ی Vida Daeizadeh

Avatar
  • تمامی فایل ها قبل از قرار گیری در سایت تست شده اند.لطفا در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق نظرات مارا مطلع سازید.
  • پسورد تمامی فایل های موجود در سایت www.parsseh.com می باشد.(تمامی حروف را می بایست کوچک وارد کنید)
  • Password = www.parsseh.com
  • لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید در صورت تایپ بصورت فینگلیش نظر شما پاک خواهد شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.